Domény

Co je doména ?

Doména je vlastně vaše identifikace, vaše soukromá adresa, vaše parcela, na které můžete postavit dům, tedy virtuální dům. Doménu využíváte na internetu a to buď jako webovou stránku nebo emailovou adresu.
S doménou se potkáte na každém kroku. Můžete ji vidět v reklamách, v televizi, na letácích, vizitkách, slyšíme ji v rádiu. Většinou narážíme na české domény, které mají příponu „cz“.
Nejčastěji se s doménou potkáte při prohlížení webových stránek. Jednou z používanějších českých domén je „seznam.cz“ nebo „aukro.cz“ a další.
 

Proč bych měl vlastnit doménu ?

Jak jsme již řekli, doména může být chápána jako stavební parcela. Dobré stavební parcely jsou nedostatkové zboží a stejné je to s doménou.
Tak jak si nemůžete koupit obsazenou parcelu, pokud vám ji její vlastník neprodá, stejné je to i s doménou. Ani doménu „seznam.cz“ nemůžete získat, pokud ji legálně nekoupíte od stávajícího majitele.
České domény jsou již poměrně obsazené, proto lze využít tzv. nadnárodní domény s příponou .eu, .com, .name, nicméně nejlepší je získat doménu .cz.

Se stále rostoucí intenzitou využívání internetu začíná sílit tlak na jasnou identitu. Nyní máte možnost vlastnit svou doménu, kterou mohou jednou používat i Vaše děti.

Pokud pomineme užívání domény pro mail nebo webovské stránky, doména je dnes také velmi výhodná komodita. Ceny známých domén se dnes mohou pohybovat v částkách stovek tisíc korun. Stačí nápad a z domény za pár stovek se může stát velmi výhodný obchod.

Každý měsíc se zaregistruje okolo 10.000 českých domén. Takže každé 4 minuty přibude jedna česká doména a tedy každé 4 minuty jedna česká doména zmizí z „nabídky“.

Doména je jedinečným unikátem, nikdo nemůže vlastnit stejnou doménu, kterou již vlastní někdo jiný. Můžete si postavit stejný dům jako prezident, soused si může koupit naprosto stejné auto jako vy, ale doména je jedinečná a má vždy jediného majitele. A nikdo Vám ji nemůže vzít. Ale pozor na exekutora :-).
 

Proč tedy vlastnit doménu ?

 • Vysoká obsazenost
 • Rostoucí zájem o nové domény
 • Zajímavé názvy domény rychle mizí z nabídky
 • Nízká pořizovací cena
 • Možnost prodeje za zajímavé ceny
 • Pořídit doménu jako rodinný majetek
 • Jasná identita
 • Široká možnost použití domény

 

Jak na to ?

Registrace domény je poměrně jednoduchá. Musíte si vybrat název domény (NOVAK, SUSILA, BREZIK, JARMILA…..) a příponu (CZ, EU, COM….)

Vyplníte registrační formulář, zaplatíte poplatek a jste vlastníkem domény.

Pokud budete mít zájem, jsme schopni zřídit k vaší doméně i www prostor pro prezentaci.

 

Co když je doména obsazená ?

Pokud je vámi požadovaná doména obsazena, jsou tady ještě jiné možnosti. Jistěže nikdy nebudou jako originál, o který máte zájem, ale i ty brzy zmizí.

 

 • Zvolíte nadnárodní doménu (jinou příponu, např. .eu, .com, .name, atd.)k názvu vámi zvolené, ale obsazené domény.
 • K názvu přidáte další jméno nebo slovo – například jste chtěli registrovat doménu svého příjmení novak.cz, ale ta je již obsazena, tak můžete zkusit např. karelnovak.cz, karel-novak.cz nebo karel-novak.eu
 • Můžete si zaregistrovat i vaši přezdívku či zdrobnělinu jména